Hakan Öge
Hakan Öge
Ben kimim?
Önceki maceralar
Fotoğraflar
Projeler
Ziyaretçi Defteri
Bana ulaşın
Linkler
  Mesaj sayısı: 4888

Visitors' Comment
Hakan'ın Kamerasından
ATLAS LOGO
Kısaca özgeçmişim

1964 yılında Ordu'da doğdum. İlk öğrenimi burada tamamladıktan sonra İstanbul'a gelerek Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi'ne girdim. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni bitirerek 1988'de diş hekimi unvanıyla mezun oldum.

Sporcu olarak oldukça aktif bir yaşantım oldu. 15 yaşında yaz tatili için gittiğim Ordu'da halka açık bir bisiklet yarışını kazanarak Ordu'daki il bisiklet takımına seçildim. Sonraki yıllarda Türkiye çapında birçok dereceler alarak milli takıma kadar yükseldim. Üniversite yıllarında rüzgâr sörfü, ardından dağcılığa başladım. Bu kadar değişik sporla uğraşma ve gezerek yeni yerler görme tutkum fotoğrafa başlamama neden oldu. Evin küçük tuvaletinde kurduğum karanlık oda sayesinde uzun yıllar siyah beyaz çekimler yaptım. İçimde çok yoğun hissettiğim uçma isteği ve dağlardan uçarak inme fikri yüzünden yamaç paraşütünü öğrendim.

Bu yaşam biçimi sonunda beni Atlas'la buluşturdu ve fotoğraf ve doğa sporculuğunu profesyonel bir mecraya taşıma olanağı buldum. Aşağı yukarı yayın hayatına başladığından beri Atlas'ta foto-röportajlarım yayınlanıyor. 2000 yılından beri paramotor (motorlu yamaç paraşütü) kullanarak hava fotoğrafları çekimi yapıyorum. Bu çekimleri yaparken paramotor ile dünyada en uzun mesafe kat etme rekoru da kırdım. 1999 yılında Türkiye'yi kuzeyden güneye geçtiğim uçuş 910 km. ile o zamanın en uzun uçuşu idi.

Deniz tutkusu ise bende tüm çocukluğum boyunca gelişti. Deniz kenarında doğdum ve tüm çocukluğum denizde geçti. Daha ortaokuldayken elime geçen Sadun Boro'nun Pupa Yelken kitabı üzerimde inanılmaz etkiler bıraktı. Bir yelkenli sahibi olma ve dünyayı bu tekneyle dolaşma fikri beni hiç yalnız bırakmadı. Sonunda 1999'da imkanlarımızı zorlayarak bir tekne sahibi oldum.

Tekne daha inşa aşamasındayken dünya turu yapmaya karar vermiştim. Fakat bu turun -sporculuk alışkanlıklarımdan olsa gerek- bir heyecan, bir meydan okuma, İngilizlerin dediği gibi bir "challange" taşıması gerekiyordu benim için. Bu yüzden tek başına yapmaya karar verdim. Dünyada daha önce tek başına dünyayı dolaşan denizcilerin anlattığı hikayeler bana hep çok çekici geldi.

Sonunda bu tutkunun peşinde, 13 yıldır yapmakta olduğum diş hekimliğini bırakarak Mayıs 2004'te Mardek adlı teknemle tek başına yola çıktım. Fakat bu yalnız olma durumu 7 ay sürdü. Atlas Okyanusu'nda, Yeşil Burun Adaları'nda karşıma çıkan "deniz kızı" Sophie bu yalnızlığıma son verdi. Fakat bu "challange", yani meydan okuma isteğini dizginlemem mümkün değildi. Artık 2 kişi olmanın getirdiği avantajı kullanarak Türkiye'de daha önce kimsenin yapmadığı, dünyada ise çok az denizcinin tercih ettiği bir rota olan Güney Amerika'nın ucu Macellan Boğazı ve Horn Burnu'na yöneldim. Bu bölgeyi kazasız belasız geçerek Temmuz 2007'de, yola çıktığım Kalamış Marina'ya tekrar geri dönmeyi başardım.

Bugünlerde Kadıköy'deki muayenehanemde dişhekimliğini sürdürüyorum.


Hakan Öge

Sazlıkların, bataklıkların, tuzlu ve tatlı suların karmaşasından doğan muhteşem güzellik... Arabaya, “bu da ne'' denilen zamanları görmüş yaşlıların ve düğüm atmasını bilmeyen genç kaptanların tekneleriyle açıldığı labirentler... Uzunluğu 12 kilometreyi bulan Dalyan Kanalı, yılan gibi kıvrıla büküle Köyceğiz Gölü'nden Akdeniz'e ilerliyor.
Anadolu’nun en kuzey noktası İnceburun’dan başlayan ve Anamur’da sona eren macerada Atlas fotoğrafçısı Hakan Öge paramotorla dünyanın en uzun uçuşunu gerçekleştirdi.
Koylar, adalar, dağların denize yürüdüğü kıyılar... Fethiye Körfezi'nde doğanın kucağına sığınmış bir sahil kasabası... Bugüne kadar görülmemiş yüzüyle Göcek ve onun gizli güzellikleri... Atlas'tan Hakan Öge, paramotorla uçarak Türkiye'nin bu en gözde tatil beldesini havadan görüntüledi.
Bize Yazın Değerlendir E-posta olarak gönder
Konu Hakkında Yazılar!
Re: gidememek (ibrahim öztürk, 06/02/08 09:22)
ZORU BAŞARIRIRIZ,İMKANSIZ BİRAZ ZAMAN ALIR... (cem percimli, 09/10/07 21:54)
Re: gidememek (melda yurt, 26/05/07 13:13)


© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.